top of page

14. תג חניה לרכב

כיצד תוכלו להוציא תג חניה לרכב?

בעקבות בעיות רפואיות המגבילות אותנו בכושר הניידות, משרד התחבורה מאפשר להגיש תביעה לקבלת תג חניה לרכב.

ישנם ארבעה סוגי תגי נכה: תג נכה רגיל, תג נכה על כיסא גלגלים, תג נכה רגיל מטעם משרד הביטחון, והאחרון, תג נכה על כיסא גלגלים מטעם משרד הביטחון.   

לכמה זמן תג החניה תקף?

תג חניה לרכב יכול לסייע לכל מי שנפגע, נפצע או חלה במחלה אשר מגבילה אותו בניידות ואף יכולה להחמיר את מצבו ללא קבלת תג חניה.

את הבקשה ניתן להגיש באתר ממשלתי של משרד התחבורה או בדואר. לא מתקיימות ועדות רפואיות וההחלטה מתקבלת אך ורק ע"י רופא שהוכשר לבחון את החומר הרפואי ולקבוע האם יש מקום לאשר את הבקשה.

בקשה לתג חניה יכולה להיות זמנית לשנה, שנתיים או שלוש ואף ניתן לקבל תג חניה לרכב לצמיתות.

מה יקרה אחרי שתשאירו פרטים?

1. אערוך איתכם שיחת יעוץ ללא תשלום

2. אקיים פגישה לבחינת החומר הרפואי
3. אפנה למוסדות הרלוונטיים ואלווה אתכם באופן מלא לכל אורך תהליך התביעה
4. אגיש את התביעה לגורמים המשפטיים והמקצועיים
5. אקבל את ההחלטה מהמוסדות, ואבחן הגשת ערעור למיצוי הזכויות
6. תקבלו את תג החניה 

הי, אני עורך דין נדב קימל

אני מתמחה בנזיקין ובייצוג לקוחות במימוש זכויות רפואיות על כל הרבדים, מתן ייעוץ משפטי, ליווי לועדות רפואיות, בתי משפט והליכים משפטיים.

למשרדי ניסיון עשיר בתחומים השונים של מימוש זכויות רפואיות ואנו מסייעים למצות את מלוא הזכויות של לקוחותינו בצורה המקצועית והמקיפה ביותר מול הביטוח הלאומי ו/או חברות הביטוח הפרטיות.

משרדי מלווה על ידי צוות בכיר של רופאים מומחים ורואי חשבון, המסייעים  בכל תביעה להגיע למיצוי מלא של הזכויות בלי להשמיט אף פרט.

מרגע שבחרתם בי, אנחנו יוצאים למסע משותף בו אני מתאם ציפיות מולכם באופן מלא, מלווה ונוכח לאורך כל הדרך. כשאתם איתי, אתם לא מטורטרים, אני מסיר מכם את ההתעסקות בבירוקרטיה המורכבת מול הגופים השונים.

 • האם חובה לערוך צוואה
  לא, לא חובה לערוך צוואה ובאם אין צוואה, תבוצע ירושה עפ''י דין לפי הפרק השני לחוק הירושה, תשכ''ה-1965
 • אם ניתן לערוך צוואה בכל גיל
  החוק מתיר מגילך 18 לערוך צוואה. כאשר צוואה תאה בטלה באם המצווה הינו פסול לצוות בשל חוסר יכולת שכלית או נפשית, אדם אשר הוכרז פסול דין, אדם אשר אינו יודע להבחין בטיבה של צוואה וכיו''ב.
 • האם חולים אונקולוגים רשאים לקבל קצבת שירותים רפואיים מיוחדים מבלי לעבור ועדה רפואית?
  כן, על פי חוזר 1276, תנתן זכאות לחולים אונקולגים בשיעור של 50% בהתבסס על מסמכים רפואיים.
 • האם קצבת שירותים רפואים מיוחדים ניתנת לצמיתות?
  לא. בהתאם למצב הרפואי, יקבע גובה הזכאות ומשך תקופת הזכאות. בתום תקופת הזכאות, ניתן יהיה להגיש בקשה לבחינה מחודשת של זכאות
 • האם ניתן לקבל קצבת שירותים מיוחדים גם לאחר קבלת קצבת זיקנה?
  כן, במידה וניתנה החלטת לקבלת שירותים מיוחדים לצמיתות, אזי היא תתווסף לקצבת הזיקנה. במידה ובעתיד המצב הרפואי יחמיר, ניתן יהיה להגיש החמרת מצב.
 • האם ניתן לקבל קצבת שירותים מיוחדים ובמקביל לקבל גמלת סיעוד?
  לא. אין אפשרות לקבל את שתי הקצבאות במקביל.
 • עד כמה חשוב לקבל את פרטי הפוגע, מייד לאחר תאונת הדרכים?
  חשוב מאד. אם חסרים פרטים, נוכל להשלימם בהמשך.
 • האם חשוב להגיש תביעת לפיצוי בסמוך ולאחר תאונת הדרכים?
  לא. מכיוון שלוקח מספר חודשים עד שהנפגע מסיים לבצע את כל הבירורים הרפואיים והטיפולים השונים, המאפשרים לבנות תיק רפואי מקיף ואת שיעור אחוזי הנכות שנגרמו בעקבות התאונה. ובנוסף, על פי החוק, כללי ההתיישנות בתביעות פלת"ד מאפשרים להגיש תביעה עד 7 שנים, אז אין צורך למהר.
 • מדוע חשוב לתעד ולצלם את המפגע ממנו נחבלנו ?
  ראשית על מנת לאפשר לעו"ד לבחון האם המפגע אכן עונה על דרישות הפסיקה, שנית, היות ולא אחת אזרחים אשר נפגעו ממפגע רשלני הגיעו מספר ימים לאחר מכן לצלם את המפגע, אך מצאו שזה כבר לא קיים.
 • האם בעקבות תאונת עבודה ניתן לקבל פיצוי גם מביטוח לאומי וגם מחברת הביטוח ?
  אכן כן, ניתן יהיה לקבל פיצוי בגין תאונת עבודה בגין נכות שנקבעה לנו במוסד לביטוח לאומי ולפנות לחברת הביטוח ולקבל פיצוי בהינתן שיש ברשותנו פוליסת ביטוח.
 • מהו משך הזמן לקבלת מינוי אפוטרופוס ?
  מאד תלוי בסוג הבקשה האם הבקשה היא למינוי אפוטרופוס דחופה ? האם היא לגוף או לרכוש. בנוסף תלוי בדרישת בית המשפט לקבלת תסקיר מהרווחה וכיו"ב. ישנן בקשות שניתן לקבל מינוי בתוך ימים וכאלה שלוקח מספר חודשים.
 • האם ניתן להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס לבד
  אכן ניתן להגיש בקשה למינוי באופן עצמאי.
 • מתי נכנס ייפוי הכוח לתוקף ?
  ייפוי הכוח היכנס לתוקף רק כאשר מצבו של הממנה ידרדר בעקבות מצב רפואי, תאונה, מחלות זקנה וכיו"ב.
 • האם הממנה רשאי למנות יותר מאדם אחד ?
  בהחלט כן, ניתן ואף רצוי למנות מספר מיופיי כוח.
 • האם הממנה חייב למנות מיופיי כוח לכלל עינינו (רפואי, רכושי ואישי) או רק בחלקם ?
  ניתן למנות בכל הנושאים וניתן למנות רק בחלק מהם.
 • איזה טופס עלי להגיש לאחר תאונת עבודה ?
  לאחר תאונת עבודה יש למלא טופס ב"ל 211 ולצרף אליו את כל החומר הרפואי.
 • האם יש עוד טופס תביעה שעלי להגיש לביטוח לאומי ?
  לאחר שביטוח לאומי יכיר בתאונה כתאונת עבודה ושולם לכם דמי פגיעה מלאים, יש להגיש טופס תביעה נוסף ב"ל 200 על מנת שביטוח לאומי יזמין אתכם לוועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות.
 • אם קבעו לי קצבה חודשית לצמיתות והגעתי לגיל זקנה, האם ניתן לקבל שתי קצבאות יחד ?
  לא ניתן לקבל קצבת זקנה יחד עם קצבת נכות מעבודה.
 • לאחר תאונת עבודה, עבור כמה ימים קיימת זכאות לתשלום מהביטוח הלאומי ?
  לאחר תאונת עבודה במידה ואין לך ימי מחלה, שכיר יהיה זכאי לתשלום מהביטוח הלאומי עבור 90 ימים מיום התאונה ואילו עצמאי עבור 78 ימים, כלומר הביטוח הלאומי ינכה לעצמאי 12 ימים ראשוניים.
 • מהי תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה ?
  לאחר תאונת עבודה התובע יקבל ימי מחלה מבית החולים או מקופת החולים, על מנת לקבל דמי פגיעה מהביטוח הלאומי, יש לבקש מהרופא תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה, וכאשר זו מסתיימת ניתן לבקש תעודה רפואית נוספת לנפגע בעבודה ולהגישם לביטוח לאומי.
 • איך ניתן לדעת האם מדובר בתאונת עבודה או במחלת מקצוע?
  תאונת עבודה הינה אירוע חד פעמי אשר נגרם תוך כדי העבודה ועקב העבדוה, ואילו מחלות מקצוע הינם רשימה סגורה של מחלות שנקבעו לפני שנים רבות וכוללות סוגים שונים מחלות או פגימות שנוצרו כתוצאה מעבודה ממושכת ו/או חשיפה ממושכת לחומרים מזיקים.
 • האם ניתן לקבל קצבה חודשית במחלת מקצוע ?
  בהחלט שכן, במידה ונקבעו לתובע 20% נכות או יותר, ניתן לקבל קצבה חודשית.
 • האם ניתן להגיש החמרת מצב ?
  לאחר הכרה וקבלת אחוזי נכות, ניתן בעקבות החמרת מצב גם לאחר מספר שנים, להגיש תביעה להחמרת מצב ע"י טופס תקנה 36.
 • האם אני זכאי לקבל דמי פגיעה כמו בתאונת עבודה ?
  מי שהוכר ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע במחלת מקצוע, יהיה זכאי לקבל דמי פגיעה בדיוק כמו מי שהוכר בתאונת עבודה, לא לשכוח את ההבדלים בימי הזכאות בין שכיר לעצמאי.
 • איך ניתן להגיש תביעה למחלת מקצוע ?
  תביעה למחלת מקצוע נגיש לביטוח לאומי כאשר הטופס המיועד לכך הינו ב" 202 "תביעה למחלת מקצוע או ליקוי רפואי עקב תנאי עבודה". ולאחר הכרה וקבלת מלוא דמי הפגיעה, יש להגיש תביעה לנכות מעבודה, טופס ב"ל 200.
 • האם אחוזי נכות שנקבעו לי ע”י רדיפות הגרמנים לדוגמה נחשבים לטובת הפטור ממס?
  גם כאן התשובה היא מאוד פשוטה ומסתכמת במילה אחת – כן! למעט תקנה 12.
 • האם יש תקרת גיל לקבלת פטור ממס הכנסה?
  התשובה היא לא! אין תקרת גיל לקבלת פטור ממס הכנסה. כל אזרח בעל חבות בתשלומי מס הכנסה רשאי לפנות לאור ליקוייו הרפואיים על מנת לבחון זכאותו לפטור ממס, גם אם במקביל הוא מקבל קצבת נכות מעבודה, קצבת זקנה, קצבת שאירים, ניידות, שירותים רפואיים מיוחדים, גמלת סיעוד, קצבת סיעוד וכן קצבה ממשרד האוצר בגין רדיפות הגרמנים.
 • האם ניתן לערער על החלטת ועדה ראשונה?
  ניתן לערער על החלטת הוועדה הראשונה, תוך 45 ימים מיום קבלת ההודעה ממס הכנסה. עלות הגשת ערעור 957 ₪. סכום האגרה עלול להשתנות מדי תקופה. יש לשלם את השוברים (בקשה לוועדה ראשונה או ערר) באחת הדרכים הבאות אתר ביטוח לאומי – באופן מקוון. דואר. בנק.
 • החלטתם לטפל באופן עצמאי בקבלת הפטור ורוצים לדעת איך מתבצע הטיפול בבקשה לפטור ממס הכנסה?
  הבקשה מועברת לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, שקובעת את שיעור הנכות הרפואית. בסיום עבודת הוועדה ישלח המוסד לביטוח לאומי הודעה לתובע על החלטת הוועדה, ויעביר את התיק הרפואי ובו ההחלטה למס הכנסה. מס הכנסה יעדכן את ההחלטה במערכותיו, וישלח הודעה לתובע.
 • האם אדם הסובל מנכות רשאי לעבוד ולזכות בפטור ממס הכנסה?
  בוודאי שכן. דרגת הנכות נקבעת ע”פ המצב הרפואי בלבד ואינו תלוי במצב התפקודי. מכאן, שאדם יכול להיות מאובחן עם מחלה קשה ו/או מספר ליקויים רפואיים ועל אף זאת לעבוד במשרה מלאה או חלקית ובהחלט להיות זכאי לפטור זמני או לצמיתות ממס הכנסה.
 • בגמלת סיעוד האם כל ההכנסות שלי נלקחות בחשבון בבחינת ההכנסות?
  המוסד לביטוח לאומי מקיים מבחן הכנסות, בתהליך העבודה איתי אני מלווה אתכם ובוחן את המבחן באופן פרטני. בכל מקרה קיימות 2 הכנסות שתמיד לא ילקחו בחשבון בגמל סיעוד והן: קצבת 'רדיפות הנאצים'. קצבת סיעוד מחברת ביטוח פרטית.
 • האם ניתן לקבל משתי חברות ביטוח או יותר, קצבת סיעוד במקביל?
  בוודאי שכן. היות ומדובר בביטוח פרטי, כל אזרח רשאי לקנות פוליסת ביטוח ולבטח את עצמו במידה וחס וחלילה יהיה בזה צורך, וניתן יהיה לתבוע במקביל את כל פוליסות הביטוח הסיעודי שהוא רכש.
 • האם יש גיל שמעבר לו לא ניתן לקבל גמלת סיעוד או קצבת סיעוד?
  גמלת סיעוד הינה תביעה מול ביטוח לאומי ומיועדת לנשים מגיל 62 ומעלה ולגברים מגיל 67 ומעלה. הגשת התביעה בגילאים אלו תלויה בעמידה בדרישות הסף כגון: מבחני הכנסות ובעיות רפואיות.
 • אילו סוגי ביטוח לקבלת קצבת זקנה קיימים?
  קיימים שני סוגי פוליסות ביטוח: הקבוצתית – אשר נרכשת על ידינו דרך קופ"ח שלנו הפרטית – אשר אותה אנו רוכשים ישירות דרך סוכן / חברת הביטוח ו/או במקום העבודה.
 • מהי "גמלת סיעוד בכסף"?
  זכאות לגמלת סיעוד ניתן לקבל גם בכסף וגם בשעות עזרה. "גמלת סיעוד בכסף" היא הגדרה עממית לקצבה הכספית שמתקבלת כמענק או כפיצוי חודשי אשר מתורגמת לכסף ממשי בחשבון הבנק.
 • האם ניתן לקבל גמלת סיעוד ולא לקבל קצבת סיעוד?
  את גמלת הסיעוד אנו תובעים מביטוח לאומי ויכולים לקבל בהתאם לרמת הזכאות שאושרה שליש מהשעות בכסף ושני שליש בעזרה הניתנת ע"י חברות כח אדם. ואילו את קצבת הסיעוד אנו תובעים מאחת מחברות הביטוח הפרטיות כאשר מהן ניתן לקבל רק פיצוי כספי. המבחנים לקבלת הזכאות לקצבת סיעוד מורכבים יותר ולעתים מגבילים את האפשרות לקבלה. אין תלות בין קבלת גמלת סיעוד לקצבת סיעוד ולכן ניתן לקבל גמלת סיעוד גם אם לא קיבלת קצבת סיעוד.
 • מתי פוקעת פוליסת הביטוח לקבלת קצבת זקנה?
  הפוליסה פוקעת כאשר בעל.ת הפוליסה הולך.ת לעולמו.ה.
 • האם הזכאות בגמלת סיעוד או בקצבת סיעוד תקפה לכל החיים?
  הן בגמלת סיעוד והן בקצבת סיעוד הזכאות יכולה להיות לתקופה זמנית או לצמיתות. במקרה של זכאות זמנית, חשוב מאוד שלא להמתין לתום תקופת זכאות הקצבה, אלא כבר במהלך תקופה זו לבנות את התיק הרפואי שיאפשר הארכה של הזכאות.
 • האם בעקבות החמרת מצב רפואי ניתן לשנות את גמלת הסיעוד ולהגדיל את הקצבה החודשית?
  כן. בעקבות החמרת מצב, ניתן לאורך כל הדרך להגיש טופס תביעה להחמרת מצב בצירוף המסמכים הרפואיים ולבחון את האפשרות להגדלת רמת הזכאות וכתוצאה מכך הגדלת הקצבה הכספית והגדלת מספר שעות העזרה.
 • מי זכאי לקבל קצבת נכות כללית?
  תושב/ת ישראל , מגיל 18 וחודש ועד גיל נשים 62 וגברים 67 – היות ולאחר גיל זה ניתן לקבל קצבת זקנה.
 • מהו סל שיקום מקצועי ?
  מגיש תביעה אשר נקבעו לו בוועדות הרפואיות לפלות 20% נכות רפואית, עשוי לקבל שיקום מקצועי על חשבון ביטוח לאומי. במסגרת השיקום ניתן לקבל סיוע בהשלמת בגרויות, קורסים מגוונים וכן תואר ראשון מלא על חשבון המוסד לביטוח לאומי.
 • מהם גובה הקצבאות החודשיות בכסף נכון לשנת 2022 ?
  גובה קצבאות נכות כללית משנת 2022 יעמדו על : 60% = 2,135 ₪ 65% = 2,273 ₪ 74% = 2,522 ₪ 100% = 3,700 ₪.
 • מהי התביעה שניתן להגיש מילדות ועד גיל 18 ?
  מילדות ועד גיל 18 ניתן להגיש בעקבות מחלה ו/או מצב רפואי תביעה לקצבת ילד נכה. הידעת – קטין, בין הגילאים 16 עד 18 עשוי להיות זכאי לקצבה, אם הוא היה "עובד קטין" בסמוך לפני שנגרם לו אי הכושר להשתכר.
 • מה יחשב הכנסות מעבודה ?
  אדם שאינו עובד או שהכנסתו כשכיר או כעצמאי נמוכה מ-60% מהשכר הממוצע במשק. חשוב! אישה נשואה שאינה עובדת, תיבדק כעקרת בית אם לא עבדה 12 חודשים רצופים או 24 חודשים לא רצופים ב-48 החודשים, שקדמו ליום הגשת התביעה או שקדמו ליום הפסקת העבודה – אם הפסקת העבודה הייתה לאחר הגשת התביעה.
 • האם ניתן לקבל קצבת נכות כללית יחד עם קצבת זקנה ?
  לא ניתן לקבל כפל קצבאות (זקנה פלוס קצבת נכות כללית).
 • מהי רמת הנכות הרפואית הנדרשת ?
  אדם שנקבע לו מטעם הביטוח הלאומי כ 60% לפחות אחוזי נכות, או בשיעור של 40% לפחות, כאשר בגין ליקוי רפואי אחד נקבעו לו לפחות 25% נכות.
 • מהי דרגת אי כושר שממנה ניתן לקבל קצבה חודשית ?
  למי שנקבע שבעקבות הנכות הרפואית הוא אינו מסוגל לעבוד או יכולתו להשתכר ירדה ב – 50% לפחות. יקבעו לו דרגת אי כושר באחד מהשיעורים האלה: 60%, 65%, 74% או 100%.
 • מהן הזכויות למי שמקבל קצבת נכות כללית, עם הגיעו לגיל קבלת קצבת זקנה ?
  מי שכבר מקבל/ת קצבת נכות כללית ומגיע/ה לגיל קבלת קצבת זקנה (62 עבור נשים ו- 67 עבור גברים), צריך לדעת כי לא ניתן לקבל גם קצבת נכות כללית וגם קצבת זקנה. לקראת גיל הזקנה תקבלו מכתב הביתה ובו תבחרו את הקצבה הגבוהה ביותר עבורכם.
 • האם ניתן לעבוד במקביל לקבלת קצבת נכות כללית ?
  החוק מאפשר למי שקבל קצבת נכות כללית לעבוד במקביל, כמובן שכל מקבל קצבה חייב לעדכן את המוסד לביטוח לאומי לגבי גובה ההכנסות שלו וזאת על מנת לוודא שהוא עומד בדרישות החוק ולמנוע חובות בעתיד במידה וגובה השכר מעבודה גבוה מלשון החוק.
 • האם ניתן להגיש החמרת מצב ומהן ההשלכות ?
  אשית חשוב לדעת כי בהחלט ניתן להגיש החמרת מצב. יחד עם זאת, כאשר מגיש התביעה קיבל אחוזי נכות לצמיתות וכן הוא מקבל קצבה חודשית לצמיתות, עליו לדעת כי במידה ויחליט להגיש החמרת מצב, כל הוועדות הרפואיות יחלו לבחון אותו מחדש לעניין הנכות הרפואית וכן לעניין אובדן כושר עבודה. אחוזי הנכות אשר נקבעו לו בעבר לצמיתות כבר לא מובטחים לו שוב לצמיתות והוא אף יכול לאבד את זכאותו הכספית לצמיתות. לכן, מומלץ מאד שלא להגיש החמרת מצב מבלי להתייעץ קודם לכן.
 • האם רק בעקבות בעיות בגפיים התחתונות ניתן לקבל תג חניה ?
  לא, ניתן לקבל תג חניה גם בעקבות מחלות או בעיות רפואיות שאינן בגפיים התחתונות, חשוב מאד בהגשת בקשה לתג חניה להציג מסמכים רפואיים אשר מצביעים כי מצבכם הרפואי יפגע במידה ולא יהיה ברשותכם תג חניה לרכב.
 • האם חייב להיות בעל רישיון או בעל רכב לקבלת תג חניה ?
  לא, לא חייבים להיות בעל רישיון או בעלים של רכב לקבלת תג חניה לרכב.
 • במידה ויש לי רכב חברה או ליסיניג, האם אני עדיין יכול לקבל תג חניה ?
  כן, ניתן לקבל תג חניה גם שהרכב הינו רכב חברה או רכב ליסינג. לטופס הבקשה יש לצרף דף לוגו של החברה בה עובד מבקש התג או של חברת הליסינג, לציין כי הרכב אכן משמש את מבקש הבקשה לתג חניה במהלך היום להתנייד בכבישים, ולא לשכוח מעבר לחתימה גם חותמת של החברה או של חברת הליסינג.
 • ?האם ניתן לקבל קצבת סיעוד ממספר פוליסות סיעוד
  כן. ישנן פוליסות ביטוח קבוצתיות ופרטיות וניתן לתבוע את שתיהן במקביל ולקבל משתיהן בו זמנית
 • האם זכאות שניתנה לי מביטוח לאומי רלוונטית עבור קצבת הסיעוד הפרטית?
  בהחלט יכולה להיות רלוונטיות לזכאות מביטוח לאומי לקבלת קצבה, אך אין זה אומר שחברות הביטוח יאשרו זאת ללא בדיקה רפואית מטעמן. לכן, הנושא נדרש לבדיקה לגופו של ענין
bottom of page